Strony

niedziela, 30 grudnia 2018

Do siego roku!



Koniec starego i początek nowego roku kalendarzowego to czas, kiedy składamy sobie życzenia. Wśród nich, obok zdrowia, szczęścia, pomyślności, znajdują się często magiczne słowa do siego roku. Życzący do siego roku często nie znają znaczenia wypowiadanej formułki. 

Historia słowa siego sięga aż do języka prasłowiańskiego, z którego wyraz ten przeniknął do mowy staropolskiej. Słowo siego jest dopełniaczem dawnego zaimka wskazującego: si, sia, sie, który znaczył: ten, ta, to. Życzenia do siego roku oznaczają więc do tego (następnego) roku, co w szerszym rozumieniu oznacza, że życzymy naszym najbliższym, aby w zdrowiu doczekali następnego roku.

W związku z powyższym, u progu Nowego Roku, życzymy Szanownej Dyrekcji, Nauczycielom, Uczniom oraz ich rodzinom DO SIEGO ROKU!!!

Redakcja

środa, 5 grudnia 2018

Święty Mikołaj


Jutro 6 grudnia, czyli święto ku czci świętego Mikołaja. Prawdziwy Mikołaj to nie krasnal, czy też pogodny staruszek w czerwonym kubraczku i czapce, z workiem prezentów, otoczony skrzatami i podróżujący saniami powożonymi między innymi przez Rudolfa, czerwononosego renifera. Powyższy bohater to twór kultury masowej, związany nieodłącznie z okresem świąt Bożego Narodzenia.  

święty Mikołaj z Miry
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że święty Mikołaj istniał naprawdę! Żył na przełomie III i IV wieku i był osobą duchowną - biskupem Miry. Wsławił się pomocą biednym i potrzebującym. Jego działalność sprawiła, że dzisiaj przedstawiany jest jako ktoś, kto obdarowuje prezentami. 




 

 

środa, 28 listopada 2018

100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę



Za nami już 11 listopada, czyli punkt kulminacyjny obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień ten był świętowany na różne sposoby … Upłynął pod znakiem uroczystości państwowych, lokalnych, koncertów, festynów, maratonów na cześć Niepodległej.  
Poprzedziły go uroczystości szkolne połączone z ogólnopolską akcją wspólnego odśpiewania hymnu narodowego.  

Kiedy już opadły emocje, należałby zadać sobie na koniec pytanie: jakie znaczenie ma dla mnie dzień 11 listopada? Czy data ta wzbudza we mnie jakiekolwiek uczucia i refleksje? Czy uświadamiam sobie, jaką cenę ma moja wolność i co zawdzięczam pokoleniom Polaków, którzy poświęcili swe życie, abym ja mógł dziś żyć w niepodległym kraju? 

11 listopada nie musi być końcem obchodów upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Może być początkiem refleksji na temat przyszłości Niepodległej i mojej roli w kształtowaniu następnego stulecia…

AL



środa, 2 maja 2018

Znów przyszedł maj...




No i nadszedł maj... 
W tym roku wyjątkowo słoneczny i ciepły. 
Dla większości uczniów naszej szkoły to czas długo oczekiwanego odpoczynku, wyjazdów, relaksu. Dla naszych maturzystów to jednak czas ostatnich powtórek przed egzaminem dojrzałości, egzaminem, który jest symbolicznym krokiem w dorosłość, który otwiera drzwi do dalszej edukacji.

Drodzy maturzyści!!! 
Jesteśmy z Wami w czasie tej sesji egzaminacyjnej!
Myślimy o Was ciepło i trzymamy kciuki !!!

Życzymy, aby wyniki, które uzyskacie, odpowiadały Waszym oczekiwaniom
i dały możliwość realizacji życiowych planów!


poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Dzień otwarty w Maczku

20 kwietnia odbył się w naszej szkole 
dzień otwarty.

 
W godzinach od 15.00 do 17.00 w Maczku zawitali gimnazjaliści, którzy mieli możliwość poznać ofertę naszej szkoły. 

Mogli zabrać udział w różnego rodzaju quizach przedmiotowych, konkursach i grach językowych, obserwować doświadczenia biologiczne
i chemiczne, zapoznać się z projektami, w których szkoła uczestniczy. Mieli także możliwość lepszego poznania swoich predyspozycji poprzez wykonania profesjonalnego testu z zakresu doradztwa zawodowego. 

Oferta dni otwartych była bardzo atrakcyjna
i bogata. Ukazała, że w naszej szkole nigdy nie jest nudno, panuje życzliwa i przyjazna atmosfera, liczy się współdziałanie i wzajemny szacunek.

GIMNAZJALIŚCI!!! 
ZAPRASZAMY DO MACZKA!!!





środa, 28 marca 2018



Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością, radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół życzy


redakcja gazetki 
Drobnym Maczkiem


niedziela, 25 marca 2018

VII Maczkowski Wieczór Naukowców 
odbył się w naszej szkole dnia 20 marca 2018 roku. 


Od 16.15 odbywały się godzinne wykłady 
z różnych dziedzin naukowych.

Każdy mógł wybrać temat odpowiadający jego zainteresowaniom.


Wieczór zakończył się wykładem pani mgr Małgorzaty Lesieckiej zatytułowanym:
„High life, bon ton, savoir vivre, pardon”. 

Nad całością czuwały organizatorki Maczkowskich Wieczorów Naukowców, czyli pani profesor Beata Lizoń-Jura oraz pani profesor Katarzyna Trajdos


Słuchaczami byli głównie uczniowie naszej szkoły, ale tym razem odwiedzili nas również uczniowie Gimnazjum nr 4 w Siemianowicach Śląskich, co potwierdziło, 
że wykłady są warte wysłuchania.






środa, 21 marca 2018

Warsztaty profilaktyczne


20 marca w szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne
dla uczniów.


Klasy biorące w nich udział uczestniczyły we wprowadzeniu do warsztatów obejmującym zajęcia z zespołem muzycznym, a następnie w warsztatach tematycznych, dotyczących aktualnych problemów społecznych i cywilizacyjnych (narkotyki, handel ludźmi, agresja, uzależnienia behawioralne).  

W czasie zajęć uczniowie mieli możliwość usłyszenia historii członków zespołu oraz dyskusji w języku angielskim.


piątek, 16 marca 2018

Dzień Liczby Pi



Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca ze względu na pierwsze cyfry rozszerzenia dziesiętnego tej liczby (3.14). 



W naszej szkole świętowaliśmy już dzień wcześniej. Uczniowie klas pierwszych i drugich zobaczyli na lekcjach wychowawczych przedstawienie przygotowane przez klasy 2c i 1e. Można było poznać wiele faktów na temat liczby Pi, a jednocześnie się pośmiać. Został też wtedy zaprezentowany film, w którym uczniowie klas 1c, 1e, 1f, 2c i 3c stworzyli łańcuch rozwinięcia liczby Pi do setnego miejsca po przecinku. 




Kolejną atrakcją był zorganizowany przez klasy 1c i 2c piknik. Nauczyciele i uczniowie mieli szansę wzięcia udziału w quizie o liczbie Pi oraz spróbowania różnorodnych smakołyków przygotowanych przez społeczność naszej szkoły. 





W całej szkole były również rozwieszone plakaty, z których można było dowiedzieć się wielu ciekawostek o liczbie Pi oraz obrazki ze złudzeniami optycznymi. 


Wszyscy świetnie się bawili. Fakty o liczbie Pi zostały przekazane w sposób przystępny. Przedstawienie było zabawne, a quizowi towarzyszyły smaczne przekąski. Wszyscy zapamiętają ten dzień na dłużej, a w przyszłym roku na pewno równie chętnie zaangażują się w przygotowania.

piątek, 9 marca 2018

Dzień Kobiet w Maczku


8 marca zorganizowano w naszym liceum Dzień Kobiet.




W tym szczególnym dniu wszystkie przedstawicielki płci pięknej zostały zaproszone na uroczystą akademię przygotowaną przez chłopaków z naszej szkoły. 


 
Pierwszym punktem programu był quiz, w którym wzięły udział: uwielbiana przez wszystkich polonistka Izabela Hefner, uczennica Basia oraz nieznana nikomu wcześniej zgrabna „dziołcha ze wsi” – Grażyna. Walka była zacięta, a pytania podchwytliwe i o bardzo wysokim poziomie trudności. Do końca nie było wiadomo kto wygra. Jednakże ostatecznie o zwycięstwie zadecydował przepis na przepyszną zupę pomidorową pani profesor, która w ten sposób „zniszczyła” konkurencję.



Miałyśmy również okazję podziwiać występy wokalne i taneczne, z gwiazdą disco polo na czele. Nie zabrakło także wzruszających i serdecznych życzeń, którym wtórował wyjątkowy podkład muzyczny. I kiedy już myślałyśmy, że to koniec Akademii to nagle, ku naszemu zaskoczeniu, pojawił się zespół „Schwrzeneger”, który oczarował nas wszystkie nowym utworem.




Dziękujemy Wam chłopaki za ten cudowny dzień i mile spędzony czas!