Strony

piątek, 29 listopada 2019

ANDRZEJKOWA ZAJAWKA MACZKA!



Małymi kroczkami zbliża się koniec listopada, a wtedy jest okazja do kolejnego świętowania.

30 listopada przypada święto św. Andrzeja - patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Dzień ten jest okazją
do hucznej zabawy przed adwentem.

Andrzejki (inna nazwa: jędrzejówki, jędrzejki) są ważnym elementem kultury ludowej naszego kraju. Każdy region może obchodzić go na różne sposoby.

Tradycja Andrzejek sięga zamieszłych czasów. Obchodzono je w całej Europie od XII w. Do Polski dotarły ok. XVI w. Dużo jest przekonań skąd tak naprawdę święto Andrzeja się wywodzi. Wedle jednych przekonań jest to święto pogańskie wywodzące się z Grecji, gdzie dostrzeżono
etymologiczne podobieństwo słów a nes, andós - mąż, mężczyzna.
Zdaniem innych Andrzejki były już zapoczątkowane w pogańskich,germańskich jak i celtyckich  wierzeniach. Oddawali cześć bogu Frey - patron płodności i urodzaju. Dla nas najbliższe jest powiązanie z końcem roku liturgicznego.

Wiemy jedno:  święto św. Andrzeja w dawnej Polsce było jedną z najważniejszych dat w kalendarzu. Przykładano wiele uwagi do dekoracji jak i uczestnictwie w wróżeniach.

KILKA ZABAW ANDRZEJKOWYCH

LANIE WOSKU - wlewamy gorącą wodę do wosku, a następnie doszukujemy symboli. Wosk leje się przez dziurkę do klucza.

CZTERY FILIŻANKI - pod 3 filiżanki wkładamy: obrączkę (oznacza miłość), listek (małżeństwo)
oraz monetę (symbolizuje bogactwo). Można dodać więcej przedmiotów i zwiększyć liczbę filiżanek. Pusta 4 filiżanka pozostaje pusta i oznacza że w najbliższym czasie nic się nie zmieni.

WRÓŻBY Z PAPIERU - Potnij czystą kartkę na trzynaście równych części. Na sześciu z nich napisz swoje marzenia. Wymieszaj karteczki i włóż na dno szklanej wazy albo miski i powoli wlewaj wodę. Który papier pierwszy wypłynie na powierzchnię wody, to marzenie się spełni. Jeśli jednak okaże się, że puste kartki wypłyną pierwsze oznaczać to może że musisz chwilę poczekać aby spełnić swoje najskrytsze marzenia.

WIRUJĄCA BUTELKA - jedna z osób kładzie na podłoże w koło wypisane wcześniej różne przestrogi. Każdy kolejno obraca butelkę w środku utworzonego koła. Gdy butelka się zatrzyma, wskaże dla wróżącego przestrogę.

UWAGA!!! WAŻNE!!!
 wiele osób obchodzących Andrzejki skupia się na zabawie i zapomina jednak o… Andrzejach. Złóżmy im życzenia!

Na zakończenie MACZKOWICZE pamiętajcie:  
"święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze."

Udanych Andrzejek!

Asia i Julia